Czy projektant to stylista?

Bardzo często projektant mody mylony jest ze stylistą, a to dwa odrębne zawody i różne umiejętności.

post Czy projektant to stylista (1)

Projektant/ka to osoba wyczuwająca i posługująca się sztuką kreacji i przenosząca własne idee w wymiar rzeczywisty. Stylista natomiast modeluje sylwetkę poprzez ubiór, dobierając odpowiedni makijaż i fryzurę, czyli upiększa i sprawia, ze wszystko do siebie pasuje i jest w zgodzie z osobowością. Oczywiście mówię o profesjonalnych stylistach a nie przypadkowych osobach, które tak się nazywają, bo sami nieźle potrafią się ubrać. Inną pracą stylisty są sesje zdjęciowe, wizerunek personalny itp.

Praca projektantki/a mody, to wyczucie rynku, materiałów, wzajemnych zestawień, faktur, rozmiarów, proporcji oraz idei towarzyszących procesowi powstawania ubiorów. To jest wiedza, którą stale i systematycznie należy rozwijać.

post Czy projektant to stylista (2)

Życie to ewolucja… ubiór również podlega zmianom podporządkowując się sile komunikacji między ludźmi, określając przynależność do środowisk i grup, w jakich każdy się z nas znajduje. Profesjonalny projektant doskonale to wie i dlatego narzuca sobie rolę ciągłego poszukiwacza i odkrywcy. Różne kraje posiadają własną specyfikę pracy projektantów, istnieje jednak uniwersalny podział dotyczący meritum, czyli haute couture, kostiumy teatralne i filmowe, ubrania przemysłowe – damskie, męskie i dziecięce, ubiór sportowy, odzież robocza, dodatki i akcesoria.

Ale wszystko płynie… i dlatego współczesne czasy stworzyły nowe dziedziny związane z ubiorem  opierające  się na badaniach naukowych. Do nich zalicza się wearable technology, czyli ubiór i elektronika, styling trendscouting – przewidywanie trendów, kreowanie wizerunku, konsulting, menedżment, badania naukowe.

post Czy projektant to stylista

Kolejną uniwersalną podstawą każdego projektanta/ki jest konceptualne myślenie, rozumienie sztuki, kreatywność i wyczucie trendów, formy i kolorów. To wszystko zawiera się w podstawie podstaw, czyli we własnym punkcie widzenia i posiadaniu „szóstego zmysłu”.
Ale to nie wszystko…

Ważne są również zasady społeczne i kulturowe, potrzeby klientów i zaspokajanie ich potrzeb. Ogromne znaczenie ma też umiejętność wnikliwej obserwacji tego co wokół i dostosowywanie się do zachodzących zmian.

Te wszystkie umiejętności tworzą profesjonalnego projektanta, o którego od dawna toczy się spór, czy należy on do szacownego grona artystów, czy jednak zasila grono nieco niżej notowanych rzemieślników.

Polub fanpage JOSZ!

Pytania, konsultacje i zamówienie ubrań w pracowni w Lublinie, tel.: 501 018 095

Zerknij na moją drugą stronę - jolaszala.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *